בדיקות גנטיות מתקדמות- הדור הבא של הרפואה הפונקציונלית

מאת רון יפה, נטורופת ומטפל ברפואה פונקציונלית

בוודאי שמעתם כבר את המשפטים "זה הכל גנטי", "אין מה לעשות" או "כבר הייתם אצל כל הרופאים וכל המטפלים ואף אחד לא הצליח לפתור את הבעיה הבריאותית שלכם". אם זה המצב אז כדאי מאוד שתכירו את הדור הבא של הבדיקות הפונקציונליות – הבדיקות הגנטיות המתקדמות.

על מנת להבין קצת יותר את המשמעות והחשיבות של הבדיקות הגנטיות בואו ונבין קצת מה זה גנטיקה וגנומיקה.

סניפים, גנטיקה וגנומיקה

ובכן, נתחיל בגנטיקה. גנטיקה היא תת תחום בעולם הביולוגיה המתעסק בחקר הגנים והמגוון הגנטי באורגניזמים שונים. גנים הינם יחידות מידע העוברים בתורשה ומכילים מידע הקובע את תכונותיו של האדם. גנומיקה בשונה מגנטיקה, מתעסקת בחקר מבנה הגנום, בתפקוד הגנום, אבולוציית הגנום, ההשפעות השונות על גנום. גנום הינו סך כל המידע התורשתי של האדם.

הסניפ (או בשמו המדעי – Single Nucleotide Polymorphism – SNP), הוא זה שמבדיל מבחינה גנטית בין אורגניזמים מאותו מין, למרות ש-99% מההרכב הגנטי של כל בני האדם זהה לחלוטין, יש כ-10 מיליון גרסאות גנטיות שונות המבדילות בין אנשים. אלו הם הסניפים.

גודל הגנום האנושי מגיע ליותר מ-3 מיליארד זוגות בסיסים וריכוז הסניפים מהווה כ-0.4% מכלל הגנום. אומנם מספרם הוא קטן אך יש לזכור ש-0.4% מתוך 3 מיליארד זוגות בסיסים הוא מספר משמעותי שמתפרס על 12 מיליון מקומות על פני הגנום, מה שמוביל לכ-9% שונות גנומית בין בני האדם.

בשנים האחרונות פרויקט הגנום האנושי תפס תאוצה משמעותית וגנים נוספים התגלו, יחד עם השפעתם על בריאות האדם. ידע ומומחיות בתחומים אלו יחד עם החדשנות של בדיקת הדי-אן-איי עוזרים לרופא המטפל לתת את הייעוץ והטיפול המדויקים ביותר, בהתאמה אישית ובזמן אמת, לטובת המטופל.

נוטרגנומיקה היא מדע החוקר את השפעת המזון ותוספי התזונה על התבטאות הגנים, בעקבות תחום זה אנו יודעים היום שהצרכים התזונתיים של כל אדם הם שונים, כמו גם הפעילות הגופנית המתאימה לו.

מהי בדיקת הדי-אן-איי ואיך היא עובדת?

בעזרת בדיקת די-אן-איי פשוטה המתבצעת ללא כאב ע"י דגימת תאי לחי ניתן לקבל מידע על יותר מ-5,000 סניפים כאשר תוכנת מחשב מתקדמת מנתחת את המידע המתקבל מבדיקת הדי-אן-איי ואותו מידע מוצלב מול מאגר מידע המעודכן באופן קבוע של מחקרים רפואיים. על פי התוצאות הרופא או המטפל יכולים להתאים באופן ביוכימי את הטיפול המתאים ביותר למטופל על מנת לטפל בבעיות רפואיות, למנוע או לעצור מחלות פוטנציאליות ולתת ייעוץ לשיפור סגנון החיים.

מה ניתן לאבחן בעזרת בדיקת די-אן-איי?

הבדיקה יכולה לזהות פגמים הגורמים למחלות. דוגמה טובה לכך היא גן ה-MTHFR שהוא בסיס תרגומו של האנזים MTHFR, אשר שותף בתהליך המטבוליזם של חומצה פולית (ויטמין B9), אשר גורם להמרת חומצה פולית (Folic Acid) לחומצה פולית פעילה (Methyl-Folate). פגיעה באנזים זה יכולה להוביל חסר של חומצה פולית פעילה בתאים ובסופו של דבר יכולה להוביל לבעיות קרישה, מחלות לב וכלי דם, אלצהיימר וכו. לכן באמצעות בדיקת די.אנ.איי ניתן למפות את כלל הסניפים ואת דרכי הפעולה שלהם שיכולים לגרום למוטציה בגן ה-MTHFR, ובמקביל לזהות גנים שמשפיעים בדרכים עקיפות או ישירות על תקינות האנזים ולהשרות עליהם סביבה ביוכימית אופטימלית, על מנת לפצות על חוסר התקינות של האנזים.

כל אחד הוא מיוחד – הנפלאות של הרפואה בהתאמה אישית

הטכנולוגיה המתקדמת של הבינה המלאכותית Opus23 Explorer™ בה אנו משתמשים, מאפשרת לבדיקת הדי-אן-איי לספק תוצאות נרחבות ומדויקות של מטופל ספציפי וכך להשתמש במידע המתקבל על מנת לתת את הטיפול הרפואי האופטימלי ביותר עבור המטופל.

דבר חשוב ששימוש בתוצאות הבדיקה מאפשר הוא טיפול במחלות קיימות – בזכות המיפוי הגנטי הנרחב על הסניפים המתקבל מהבדיקה, הרופא המטפל יכול לתת את הטיפול המדויק ביותר עבור המטופל מה שיכול להוביל להחלמה מהירה יותר ושיפור סגנון החיים.

בנוסף, ניתן לזהות התפרצויות פוטנציאליות עתידיות של מחלות ולתת למטופל טיפול תרופתי מונע על מנת להפחית את הסיכון להתפרצות המחלה.

מגוון האפשרויות הטיפוליות שניתן לקבל בזכות המידע הוא רחב: ייעוץ תזונתי, המלצות לתוספי תזונה המתאימות ביותר למטופל, המנעות מתופעות לוואי לא רצויות, שינוי סגנון החיים בהתאם לצרכי המטופל ועוד.

העתיד נמצע מעבר לדגימה – שיפור החיים בעזרת בדיקת די-אן-איי פשוטה

מידי יום נערכים מחקרים רפואיים ברחבי העולם במגוון רחב של תחומים: מחלות לב, סרטן, בעיות תזונתיות ועוד. המידע מפורסם במדיות השונות: האינטרנט, ספרות מדעית, מוסדות לימוד אקדמיים ועוד.
דבר זה יוצר מאגר מידע עצום המתעדכן באופן תמידי. מערכת הבינה המלאכותית אוספת את המידע הזה ומנגישה אותו עבור הרופא או המטפל. המידע המתקבל מהבדיקה נותן לנו יכולת דיוק באבחון הגנטי בפרמטרים כמו המיקום, הסוג והמצב הסניפים של המטופל.

רפואה מטפלת ורפואה מונעת הם הכלים הטובים ביותר בהם הרופא או המטפל יכולים להשתמש לאחר קבלת התוצאות המדויקות של הבדיקות הגנטיות. בעזרת גילוי של מסלולים ביוכימיים שבהם פועלים הסניפים הפגומים, או הסניפים שיכולים לעזור בהתמודדות מול המחלה, הרופא המטפל יכול לתת את הטיפול האופטימלי ביותר עבור כל מטופל ומטופל.

לבדיקה יתרונות רבים ביניהם:

 • דגימת תאי לחי פשוטה ונטולת כאב
 • תוצאות מותאמות אישית
 • ניתוח המבוסס על מידע עשיר המתעדכן באופן קבוע, המתקבל ממחקרים רפואיים ברחבי העולם על ידי מערכת הבינה המלאכותית, ומוצלב מול התוצאות המתקבלות בבדיקת הדי-אן-איי

בזכות הבדיקה ניתן לאפשר טיפול במגוון תחומים רפואיים כגון:

 • מחלות לב: הבדיקה נותנת לנו מידע על הגנים המשפיעים על האנזימים המשתתפים במסלול ייצור ההומסיצטאין, חומצה אמינית אשר רמות גבוהות שלה מקושרות למחלות לב וכלי דם.
 • דיטוקספיקציה (יכולת פינוי הרעלים של האדם): ישנם גנים שונים המשפיעים על היכולת של אדם מסוים לפנות רעלים כגון מתכות כבדות או חומרי מזון כגון קפאין או אלכוהול. ההבדל הגנטי בין אדם אחד לשני הוא מה שקובע אם הוא יכול לשתות 10 כוסות קפה ולהירדם בקלות, או לשתות חצי כוס נס קפה ולא לישון כל הלילה.
 • הורמוני מין: הבדיקה נותנת לנו מידע על קושי בפינוי מטבוליטים של הורמונים העלולים להוביל לבעיות פוריות, תסמיני מחזור, תסמיני גיל מעבר ועוד.
 • מערכת חיסונית: הבדיקה נותנת לנו מידע על נטייה לדלקתיות ותפקוד של מערכת החיסון. בדיקות אלו מספקות את ההסבר מדוע אדם אחד נדבק כל חורף בשפעת ואדם השני לא.
 • פרמקונגנומיקה: זהו מדע הבודק התאמה גנטית של תרופות. ניתן לבדוק לדוגמא איזה תרופה פסיכאטרית הכי מתאימה לאדם מסוים.
 • תסמונת מטבולית: הבדיקה בודקת את הנטייה של אדם מסוים לפתח תסמונת הנוגעת לתהליכי חילוף החומרים בגופו.
 • נוטריגנומיקה: תזונה מותאמת אישית, התאמה של תפריט אישי בהתאם ליכולת של אותו אדם לנצל פחמימות, שומנים וחלבונים והנטייה שלו לסבול מחסר של ויטמין כזה או אחר.
 • פעילות גופנית: התאמת הפעילות הגופנית לאדם לצורך ירידה במשקל או לצורך שיפור הכושר הגופני. בדיקה זו עונה על השאלה מדוע שני אנשים שונים מגיבים באופן שונה לחלוטין לאותו אימון בדיוק.
 • מתילציה: הבדיקה בודקת את כל הגנים המשפיעים על תהליכי מתילציה בגוף. זהו תהליך ביוכימי הקשור להתבטאות הגנים ולבריאות של כל תא ותא בגוף.
 • אניטאייג'ינג: הנטייה של אדם מסוים להזדקן יותר מהר. קשור גם לייצור של רדיקלים חופשיים ונוגדי חימצון.
 • בריאות העצם: ישנם גנים שונים המשפיעים על בריאות העצמות שלנו ומשפיעים על הנטייה של אדם מסוים לפתח אוסטאופורוזיס.
 • רגישות למזון: נטייה לרגישות לגלוטן ואי סבילות ללקטוז.
 • ועוד פרמטרים חדשים המתווספים מיום ליום

יש לציין שתוצאות הבדיקה הינן כלי אבחוני ויש לקבל את חוות הדעת של רופא מוסמך לאחר ביצוע תשאול מקיף על העבר הרפואי במשפחה, רגישות לתרופות ולמאכלים, מידע על סביבת החיים וסגנון החיים ועוד, על פי שיקולו של הרופא או המטפל.

Send this to a friend