בדיקה גנטית לירידה במשקל

באמצעות הטכנולוגיה החדשה של בדיקות גנטיות ובזכות ההתקדמות בתחום המיפוי הגנטי, כיום ניתן ליצור בקלות פרופיל גנטי אישי של חילוף החומרים וע"י כך להתאים תוכנית תזונה ופעילות גופנית המותאמת לפרופיל הגנטי שלכם.

מדע הדיאטה

המדע התקדם רבות בהבנת הגורמים להשמנת יתר ולזיהוי גורמים סביבתיים כמו גם גנים העשויים להיות קשורים בתופעת ההשמנה. מאמץ מדעי רב מושקע בהערכת האינטראקציה שבין הגנים והסביבה בכל הקשור במגפת השמנת היתר שאנו חווים כיום. השמנת יתר היא מצב שבו שומן הגוף מצטבר במהלך הזמן כתוצאה מחוסר איזון אנרגטי כרוני (כמות הקלוריות שאנו צורכים גבוהה מכמות הקלוריות שאנו שורפים). השמנת יתר מהווה סיכון בריאותי משמעותי בכל העולם והיא קשורה למחלות נפוצות כגון סוכרת, יתר לחץ דם, מחלות לב וסוגי סרטן מסוימים.

עלייה במשקל – לא רק תזונה

בעשורים האחרונים הפכה תופעת השמנת היתר למגיפה בקרב אוכלוסיות החיות בסביבה המציעה שפע של מזונות עשירים בקלוריות ומנגד הזדמנויות מעטות יותר לביצוע פעילות גופנית. חרף העובדה כי שינויים בהרכב הגנטי של אוכלוסיות מתרחשים באופן איטי מדי מכדי להיות אחראיים לעלייה המהירה הזו בשיעורי השמנת היתר, לגנים אכן יש תפקיד בהתפתחות התופעה. הסברה היא שהגנים מווסתים את האופן שבו הגוף שלנו מקבל, מאחסן ומשחרר אנרגיה שמקורה במזון ובכלל זה הדחף לאכול יתר על המידה (ויסות לוקה של תיאבון ושובע), הנטייה לפסיביות (חוסר פעילות פיזית), יכולת מופחתת להשתמש בשומנים תזונתיים כדלק ויכולת מוגברת לאגור שומן גוף.

לא כל האנשים החיים במדינות מתועשות המציעות שפע של מזונות ושבהן הפעילות הגופנית מופחתת, סובלים מהשמנת יתר או יסבלו ממנה בעתיד, כמו כן לא לכל הסובלים מהשמנת יתר יש חלוקת שומן גוף זהה ולא כולם סובלים מאותן בעיות בריאות. השונות הזו קיימת בתוך קבוצות אנשים הנמנים על אותו הגזע או הקבוצה האתנית וגם בקרב בני משפחה החיים באותה הסביבה. השונות באופן שבו אנשים מגיבים לאותם תנאים סביבתיים היא אינדיקציה נוספת לכך שהגנים ממלאים תפקיד בהתפתחות תופעת השמנת היתר. עובדה זו תואמת לתיאוריה לפיה השמנת יתר נובעת משונות גנטית בשילוב עם תנאים סביבתיים משתנים.

הבנת הקוד הגנטי של הדיאטה

מידע גנטי נשמר ב-DNA. חלקי ה-DNA אשר מקודדים חלבונים או אלמנטים פונקציונליים אחרים נקראים גנים.

גנים הם יחידות התורשה הפיזיות והפונקציונליות הבסיסיות. כל אחד מן הגנים ממוקם באזור מסוים של הכרומוזום. אדנין, תימין, גואנין וציטוזין הם נוקליאוטידים אשר הינם אבני הבניין של ה-DNA. בכל גן יש רצף שונה של הנוקליאוטידים האלה.

הגנים יכולים להתקיים במספר רב של צורות הנקראות "אללים". למשל, קיים גן הקובע את צבע השיער. לגן זה עשויות להיות צורות שונות, או אללים שונים: שיער שחור, שיער חום, שיער ערמוני, שיער אדמוני, שיער בלונדיני וכו'. אלל אחד מכל גן מגיע מהאם ואלל אחד מגיע מהאב.

כל אחד משני האללים התורשתיים לגן עשויים להיות חזקים (דומיננטיים) או חלשים (רצסיביים). כאשר האלל דומיננטי, פירוש הדבר כי התכונה הפיזית המוצפנת בו באה לרוב לידי ביטוי או נראית לעין באורגניזם חי. יש צורך באלל דומיננטי אחד בלבד על מנת לבטא תכונה דומיננטית. שני אללים רצסיביים נדרשים על מנת להדגים צורה רצסיבית של תכונה. החוקרים מנסים לגלות למה אחראי כל אחד מהגנים בגוף האדם ואת האופן שבו מוטציות לגנים גורמות למחלות גנטיות.

הפתרון להשמנה – בדיקה גנטית מתקדמת

בדיקת FindWhy™ מזהה ווריאציות של DNA המכונות single nucleotide polymorphisms)  SNP's) והיא מבוססת על ניתוח מפורט של הספרות המדעית. בדיקה זו הינה בדיקה להערכת סיכון והיא איננה בדיקת אבחון. הבדיקה איננה מהווה ערובה להפחתה במשקל בעקבות שמירה על דיאטה מסוימת ואיננה מספקת יתרון ברור בכל הקשור לבחירה בדיאטה מסוימת על פני דיאטה אחרת בהתבסס על תוצאותיה. הבדיקה מיועדת לשפוך אור על הרקע הגנטי של הנבדק ולפיכך מאפשרת לחולים ליצור תכנית להפחתה במשקל שתסייע להם להתגבר על נטייה מוקדמת שייתכן וקיימת אצלם ולהשיג תוצאות שיישמרו בטווח הארוך.

 

Send this to a friend