אוטיזם והגורמים באורח החיים המשפיעים עליו. כיצד ניתן לאבחן אותם ולטפל בהם?

כיצד דגימת שתן פשוטה ובדיקת מעבדה מדויקת יכולה לסייע לאנשים במצבי אוטיזם להתמודד עם קשיי היומיום? זה הזמן לדעת הכול על בדיקת חומצות אורגניות בשתן

אוטיזם הינו מצב התפתחותי-נוירולוגי המשפיע על תחומים שונים באורח חייהם של האנשים המצויים על הספקטרום האוטיסטי, לרבות האופן בו הם מקיימים תקשורת חברתית עם הסביבה, האופן בו הם מבינים את סביבתם, אופן התנהגותם היומיומית וכדומה.

אף על פי שאוטיזם מוגדר כהפרעה נוירו-ביולוגיות אשר איננה ניתנת לריפוי, קיימות כיום דרכי טיפול שונות המסוגלות להוביל לתוצאות משמעותיות בהתפתחותם של ילדים המצויים על הרצף. יחד עם זאת חשוב לציין ולהדגיש שישנם אנשים המצויים על הספקטרום אשר יהיו מסוגלים לקיים אורח חיים עצמאי ואילו אחרים יהיו זקוקים לסיוע ותמיכה לאורך כל ימי חייהם.

טיפול באוטיזם – מה חשוב לדעת?

כיום, ניתן לאבחן אוטיזם כבר בגיל שנה וחצי ובהתאם להגדרות רמות התפקוד על הרצף (ספקטרום) ניתן להתאים תכנית טיפולית אשר תסייע רבות לאיכות חייהם של הסובלים מאוטיזם. גישה זו משלבת בין טיפול רגשי-התנהגותי לבין נטילת ויטמינים, מינרלים ותוספי תזונה שונים אשר נועדו להשפיע על פעילות המוח. יחד עם זאת חשוב לציין שתוספי התזונה, המינרלים והויטמינים הניתנים במסגרת הטיפולית חייבים להיות מותאמים לכל מטופל/ת בהתאם להרכב הביוכימי הנדרש בעבורו.

את ההתאמה של סוגי ומינוני התוספים השונים ניתן לקבוע אך ורק באמצעות בדיקה מקיפה הנערכת במסגרת בדיקת OAT הידועה גם בשם: בדיקת חומצות אורגניות בשתן.

בדיקת OAT– מה חשוב לדעת?

בדיקת OAT היא למעשה בדיקת חומצות אורגניות בשתן במסגרתה נבדקים כ-74 מטבוליטים שונים שהם תוצרי לוואי של תהליך חילוף החומרים בגופנו. באמצעות בדיקה זו ניתן בין היתר לאתר חיידקים מזיקים המצויים בגופנו, אשר מפרישים רעלנים המדכאים פעילויות במוח ואף מחריפים הפרעות נוירו-פסיכיאטריות כגון אוטיזם.

ממצאי הבדיקה מאפשרים למעשה התאמה פרטנית של סוגי המינרלים, הויטמינים ותוספי התזונה החיוניים נבדק המצוי על הספקטרום האוטיסטי ובכך "לתמוך" במסגרת הטיפולית-התנהגותית המותאמת בעבורו. כמו כן, הבדיקה מאפשרת אפיון מדויק של מחלות כרוניות ואלרגיות שונות הנוצרות מהשפעתם המזיקה של שמרים וחיידקים רעילים המצויים בגופנו, חוסר בויטמינים מסוימים, בעיות מטבוליות גנטיות וכדומה.

בדיקת OAT מיושמת באמצעות מתן דגימת שתן הנשלחת למעבדה מתקדמת הנמצאת בארצות הברית, כאשר ממצאי הבדיקה מתקבלים תוך 6-7 שבועות והם כוללים גם המלצות להמשך טיפול.

ממצאיה המדויקים של הבדיקה מאפשרים אבחון מעמיק והתאמה מדויקת של הטיפול, הנקבע באופן אישי לכל נבדק, בהתאם למצב המטבולי שלו ובהתאם למיקומו הספציפי של הנבדק על הרצף האוטיסטי.

התאמת הטיפול הנכון יכולה לסייע רבות להצלחת הטיפול ובכך לסייע רבות לאנשים המצויים על הספקטרום האוטיסטי להתמודד עם הקשיים והאתגרים היומיומיים המאפיינים את חייהם.

 

Send this to a friend